Bunaltıcı Yaz Sıcaklarını Hissettirmeyecek Sağlıklı Besinler

Bunaltıcı Yaz Sıcaklarını Hissettirmeyecek Sağlıklı Besinler

Güneşin gökyüzünde en sıcak haliyle ışıldadığı yaz mevsiminde bunalmamak, sıcağın etkisi ile yorgun hissetmemek mümkün değil. Yaz sıcakları sadece bedenen değil zihnen de yorgunluğu beraberinde getiriyor. Bu dönemde beslenme uzmanlarının önerisi hafif ve sağlıklı beslenme oluyor. Ağır, yağlı, baharatı yoğun besinler yerine lif içeriği yüksek besinler tüketilmesi öneriliyor. Kuru Yeşil içeriğinde yüksek oranda vitamin, mineral ve enerji barındıran sebze tozları, kuru meyveler ya da süper tozlar ile hafif beslenmeyi pratiğe dönüştürüyor. Peki, uzmanlar bu konuda ne diyor? Hangi besinler yaz aylarında daha çok tüketilmeli? İşte öneriler;

Kuru Meyveler

Kuru kayısı, kuru dut, kuru üzüm, kuru incir, kuru çilek, kuru erik ve benzeri kurutulmuş meyvelerden günlük vitamin, mineral, enerji ihtiyacınızı alabilirsiniz. Kuru meyveler hafif lezzetiyle hem enerji veriyor hem de yaz sıcaklarında kan şekerini dengeliyor. Kuru meyvelerden soğuk içecekler yapabilir, kahvenizin yanında tüketebilir, aromalı sular yaparak tüketebilirsiniz. 

Yulaf 

Dengeli beslenenlerin, diyet tapanların yakından tanıdığı yulaf, yüksek oranda lif içeriyor. Yulafın tok tutma özelliği ve kan şekerini kontrol etmesi yaz sıcaklarıyla mücadele etmede birebir. Halsizlik, yorgunluk, şişkinlik, kontrolsüz açlık hissi yulafla giderilebiliyor. Kahvaltıda ya da ara öğünlerde yulaf tüketerek kendinizi daha hafif ve zinde hissedebilirsiniz.

Yoğurt 

Bağışıklık sistemini düzenleyen, metabolizmayı hızlandıran yoğurt, yaz sıcaklarında ferahlatıcı etkiye sahip. Üstelik yulaf, kuru meyve, süper tozlar ile farklı lezzetlerle tüketebilirsiniz. Yoğurt aynı zamanda fiziksel enerjiyi kullanmaya yardımcı oluyor. Yoğurt ya da bağırsak dostu kefir ile yaz dönemini sağlıklı, hafif geçirebilirsiniz.

Çiğ badem

Sadece yaz döneminde değil yıl boyunca çiğ badem tüketilmesi öneriliyor. Her gün 10 tane çiğ badem tüketmek B vitamini, magnezyum ve enerji ihtiyacınızı karşılamaya yeter. Kahvaltıda ya da gün içerisinde ara öğünlerde çiğ bademin olumlu etkilerinden yararlanabilirsiniz. Çiğ badem, gün içerisinde hissettiğiniz yorgunluk, halsizlik ve odaklanma problemini aşmanıza yardımcı olur. 

Süper tozlar

Organik arpa çimi, buğday çimi, maca tozu, klorella tozu, açai tozu ve benzeri sağlıklı süper tozlar, yaz enerjinizi yükselmede ideal alternatifler sunuyor. Süper gıda, süper toz adıyla öne çıkan tüm bu besinler, faydalı içeriği, hafif lezzetiyle birçok tarifin zenginleşmesini sağlıyor. 

 

Yaz enerjinizi kaybetmemek ve sağlıklı beslenmek için sizler de Kuru Yeşil’in süper tozlarını, kuru meyvelerini, sebze tozlarını tercih edebilirsiniz. Kuru Yeşil ürünleri, fiziksel enerjinizi yükseltir, zihin yorgunluklarınızı alır. 

Etiketler: blog
Temmuz 26, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı