Tarçının Sağlığa Faydaları

Tarçının Sağlığa Faydaları
Tarçın oldukça lezzetli bir baharattır. İnsan sağlığına katkısından dolayı yıllarca kullanılmıştır. İşte tarçının bilimsel araştırmalarla desteklenen 10 faydası. 

1. Tarçın, İyileştirici Özelliği Fazla Olan Bir Baharattır.

Tarçın, Cinnamomum olarak bilinen bir ağacın kabuklarından yapılan bir baharattır. 
Tarih boyunca, Eski Mısır’a kadar uzanan bir baharat olmuştur. Nadir ve değerli olduğu için krallara layık bir hediye olduğu düşünülmüştür.
Bu günlerde tarçın ucuz ve her markette bulunmaktadır. Çeşitli yemeklerde sıkça kullanılır.
İki ana tarçın türü vardır:
  • Seylan tarçını: “Gerçek” tarçın olarak bilinir.
  • Çin tarçını: Günümüzde daha yaygın olan ve insanların “tarçın” dediği türdür.
Organik tarçın, tarçın ağaçlarının saplarını keserek yapılır. Daha sonra iç kabuk için odunsu kısımlar çıkarılır. Kuruduktan sonra, kıvrılır ve böyle tarçın çubuğu haline gelir. Bu çubuklar tarçın tozu yapmak için öğütülür.
Tarçının hoş kokusu ve tadı, sinnamaldehit bileşiğindeki yağlı kısımdan gelmektedir. Bilim insanları, bu bileşiğin tarçının sağlık ve metabolizma üzerindeki etkilerinin çoğundan sorumlu olduğunu düşünüyor.
ÖZET OLARAK
Tarçın oldukça beğenilen bir baharattır. Sağlığa faydalarının sorumlusu olarak düşünülen sinnamaldehit tarçının içinde fazlaca bulunur.

2. Tarçın Antioksidanlarla Doludur

Antioksidanlar, vücudunuzu serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasardan korur. Tarçın, polifenoller gibi güçlü antioksidanlarla doludur.
26 baharatın antioksidan seviyesini karşılaştıran bir çalışmada tarçın, sarımsak ve kekik gibi “süper besinlerin” arasından en iyisi olduğu kanıtlandı. Tarçın çok güçlü bir baharat olduğu için doğal bir gıda koruyucu olarak kullanılabilir.
ÖZET OLARAK
Tarçın, yüksek miktarda güçlü polifenol antioksidanları içerir.

3. Tarçın İltihap Önleyicidir

İltihaplanma son derecede önemlidir. Vücudunuzun enfeksiyonları önlenmesine ve doku hasarını onarmasına yardımcı olur. Bununla birlikte iltihaplanma kronik ve vücudunuzun kendi dokularına yönelik olduğunda bir sorun haline gelebilir. Tarçın bu konuda çok faydalıdır. Araştırmalar, bu baharatın ve antioksidanlarının iltihap önleyici olduğunu söylemektedir.
ÖZET OLARAK
Tarçının içindeki antioksidanlar hastalık riskini azaltan iltihap önleyici özelliklere sahiptir.

4. Tarçın Kalp Hastalığı Riskini Azaltır

Tarçın, dünyanın en yaygın erken ölüm sebebi olan kalp hastalığının riskini azaltmasıyla ilişkilendirilmiştir. Tip 2 diyabetli kişilerde günde yarım çay kaşığı tarçının kan ölçeri üzerinde faydalı etkileri olduğu görülmüştür. 
Tarçın, toplam kolesterol, LDL kolesterol ve trigliserit seviyelerini düşürürken HDL kolesterol sabit kalır.  Yakın zamanda, büyük bir incelemede günde 120 mg tarçının bu etkilere sahip olabileceği sonucuna varmıştır. Ayrıca bu incelemede tarçın, HDL kolesterol seviyesini de artırdı.
Hayvansal deneylerde tarçının tansiyonu düşürdüğü gözlemlenmiştir. 
Tüm bu faktörler düşünüldüğünde tarçın kalp hastalığı riskinizi büyük ölçüde azaltır.
ÖZET OLARAK
Tarçın kolesterol, trigliseritler ve tansiyon gibi kalp hastalığı için önemli risk faktörlerini iyileştirebilir.

5. Tarçın İnsülin Direncini Artırır

İnsülin, metabolizmayı ve enerji kullanımını düzenleyen önemli hormonlardan biridir. Ayrıca kan şekerini kan dolaşımından hücrelere aktarmak için gereklidir.
Birçok insanın insülinin etkilerine karşı dirençli olması bir sorundur. Bu, metabolik sendrom ve tip 2 diyabet gibi ciddi durumların ayırt edici özelliği olan insülin direnci olarak bilinir.
Neyse ki, tarçın insülin direncini önemli ölçüde azaltır ve bu hormonun işini yapmasına yardımcı olur.
ÖZET OLARAK
Tarçın, insülin duyarlılığını önemli ölçüde artırır.

6. Tarçın Kan Şekerini Düşürür ve Anti-Diyabetiktir

Tarçın kan şekerini düşürmesiyle bilinir. İnsülin direnci üzerindeki etkilerinin yanı sıra tarçın, kan şekerini farklı yollarla da düşürebilir.
İlk olarak, tarçının yemekten sonra kan dolaşımına giren glikoz miktarını azalttığı görülmüştür. Bu işlemi, sindirim sistemindeki karbonhidratların parçalanmasını yavaşlatan sindirim enzimine müdahale ederek yapar.
İkincisi, tarçındaki bir bileşen insülini taklit ederek hücrelerin üzerinde etkili olur. Bu, insülinden daha yavaş hareket eder fakat hücreleriniz tarafından glikoz alımını büyük ölçüde iyileştirir.
Birçok çalışma, tarçının anti-diyabetik etkilerini doğruladı ve kan şekeri seviyelerini %10-29 oranında düşürdüğü gösterdi.
Günde yarım ya da 2 çay kaşığı tarçın bu etkileri gösterecektir.
ÖZET OLARAK
 Tarçının kan şekerini düşürdüğü ve günde yarım ya da 2 çay kaşığının büyük etkileri olduğu gösterilmiştir.

7. Tarçın Nörodejeneratif Hastalıklar için Yararlıdır

Nörodejeneratif hastalıklar, beyin hücrelerinin yapısının veya işlevinin kaybı ile ortaya çıkar. Alzheimer ve parkinson hastalığı en yaygın iki türüdür. 
Tarçında bulunan iki bileşiğin alzheimer hastalığının ayırt edici özelliklerinden biri olan, beyinde Tau adlı bir proteinin birikmesini engellendiği görülmüştür.
Parkinson hastalığı olan bir farede yapılan deneyde tarçın, nöronların korunmasına, nörotransmiter seviyelerinin normalleşmesine ve motor fonksiyonların iyileştirilmesine yardım etti.
ÖZET OLARAK
Tarçının alzheimer ve parkinson hastalığı için yararlı olduğu kanıtlanmıştır.

8. Tarçın Kansere Karşı Korur

Kanser, kontrolsüz hücre büyümesiyle birlikte tehlikeli bir hastalıktır. Tarçın, kanserin önlenmesi ve tedavisinde kullanımı nedeniyle çokça araştırılmıştır.
Kanıtlar sadece deney tüplerinde ve hayvan deneklerinde görüldü ki bu da kansere karşı koruyabileceğini gösterir.
Tarçın, kanser hücrelerinin büyümesini ve damarlarda tümör oluşumunu azaltır. Ayrıca kanser hücreleri için zehirli görünerek kanserli hücrelerin ölümüne neden olur.
Kolon kanserli fareler üzerinde yapılan bir deneye göre tarçının, kalın bağırsaktaki detoksifiyon özelliği olan enzimleri aktive edip, kanserin büyümesini engellediği ortaya çıktı. Bu sonuçlar, tarçının insan kolon hücresinde koruyucu antioksidan tepkilerini aktive ettiğini gösteren deney tüpü deneyleriyle desteklenmiştir.
Tarçının insanlar üzerinde bir etkisi olup olmadığının, çalışmalarla kesinleştirilmesi gereklidir.
ÖZET OLARAK
Hayvansal deney tüpü çalışmaları, tarçının kansere karşı koruyucu etkileri olduğunu göstermektedir.

9. Tarçın Bakteri ve Mantar Enfeksiyonlarıyla Mücadeleye Yardımcı Olur

Tarçının bileşiklerinden biri olan sinnamaldehit, çeşitli enfeksiyon türleriyle mücadele eder. Tarçın yağı, mantarların neden olduğu solunum yolu enfeksiyonlarını tedavi eder. Listeria ve Salmonella dahil olmak üzere birçok bakterinin büyümesini engeller.
Bununla birlikte tarçının vücudun başka yerlerindeki enfeksiyonları azalttığı söyleniyor.
Tarçın, diş çürümesini önlemeye ve ağız kokusunu azaltmaya yardımcı olur.
ÖZET OLARAK
Sinnamaldehit, enfeksiyonları azaltan, diş çürümesi ve ağız kokusunu azaltmaya yardımcı olan, mantar önleyici ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.

10. Tarçın HIV Virüsüyle Mücadeleye Yardımcı Olur

HIV, bağışıklık sistemini yavaşça kıran ve tedavi edilmezse AIDS’e yol açabilen bir virüstür. Çin tarçını, insanlarda HIV virüsünün en yaygın türü olan HIV-1 ile savaşmaya yardımcı olur.
HIV ile enfekte olmuş hücrelere bakan bir laboratuvar çalışması, tarçının incelenen 69 bitkiden daha etkili olduğunu buldu.
ÖZET OLARAK
Deney tüpü çalışmaları, tarçının HIV-1 ile savaşmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.
Seylan “Gerçek” Tarçını Kullanmak Daha İyi
Çin tarçını, yüksek dozlarda zararlı olan kumarin adlı bir bileşik içerir. 
Seylan (gerçek) tarçın bu açıdan daha iyidir çünkü içinde daha az kumarin bileşiği bulunmaktadır. Ne yazık ki, süpermarketlerde daha ucuz olan Çin Tarçını satılmaktadır.
Son olarak,
Tarçın, dünyadaki en lezzetli ve en sağlıklı baharatlardan biridir. Kan şekeri seviyesini düşürür, kalp hastalığının risk faktörlerini azaltır ve daha birçok etkileyici sağlık yararına sahiptir.
 
Seylan tarçını kullanmaya dikkat ediniz ya da Çin tarçını kullanıyorsanız küçük miktarlarda kullanınız.

Etiketler: blog
Temmuz 29, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı